A kenti ile B kenti arası 500 km dir. A dan B ye hareket eden bir araç belirli bir hızla 6 saat gittikten sonra, saatteki hızını 10 km artırarak kalan yolu 2 saatte alıyor.
Buna göre, aracın ilk hızı saatte kaç km dir?
A) 40
B) 50
C) 60
D) 70
Cevap: C
Çözüm:
|AC|=V.6
|CB|=(V+10).2
|AB|=|AC|+|CB| olduğuna göre,
500=6V+2.(V+10)
500=6V+2V+20
480=8V
V=60